04.03.2017 11:58

Občanská výchova v 8. ročníku - 2.2.2017

V rámci občanské výchovy v 8. ročníku se žáci mají seznámit s volbami a s prací různých zastupitelstev a dalších vládních institucí. Rozhodli jsme se, že žáci nejlépe vše pochopí, když si to vyzkouší na vlastní kůži. Uspořádali jsme tedy volební kampaň a volby do zastupitelstva, které bude mít za úkol zorganizovat školní výlet pro všechny žáky druhého stupně.

 

Prezentace výsledků je ke shlédnutí zde: https://docs.google.com/presentation/d/1Y9e-wfXOSL6JcOUoDj4cqQQnZX5tuxTROYxYWIcABfI/edit?usp=sharing

 

Své dojmy z výuky pak žáci sepsali a o některé z nich nebo alespoň jejich úryvky se tu chceme podělit:

Zprávy žáků z 8. ročníku:

"Paní učitelka nám o občanské výchově řekla, abychom se rozdělili do skupin a vymysleli si jméno pro svou volební stranu. Každá skupina dostala písemné otázky, na které musela písemně odpovědět, a pak je před všemi říct (prezentovat). Potom jsme dostali za úkol najít si další členy do naší skupiny. A přitom ji ještě nějak propagovat. Moje skupina - SPNŠ (Světlušky pro naši školu) - si navrhla a poté vytiskla plakát. V den, kdy se mělo volit, měl každý svou práci. Někdo vyráběl volební urnu, kluci se ujali sestavit volební kabinky. A holky vyráběly volební lístky, na kterých byla napsána jména stran. Když bylo vše hotové, žáci ze všech tříd postupně chodili volit. Aby mohli volit, tak si s sebou museli vzít třeba kartu na autobus. Když se odvolilo, paní učitelka přinesla pravidla, podle kterých jsme postupovali. Podle mě bylo pro nás nejtěžší vypočítat, kolik procent lidí volilo, kolik procent hlasů každá skupina dostala. Paní učitelka nás nenechala (v dobrém) a hned nám dala další práci. Udělali jsme menší prezentaci o tom, jak ty volby dopadly. Poslední věc, která nás čekala, bylo odprezentovat prezentaci před všemi. Teď už nás jen čeká, tedy ty, kdo byli zvoleni, vymyslet výlet pro ostatní. Doufáme, že výlet, který se vybere, bude uskutečněn ještě v tomto roce."

 

"1. Účastnilo se celkem 38 voličů.

2. Mohlo volit 40 lidí, ale 2 se nezúčastnili.

3. Z 38 volebních lístků 2 nebyly platné.

4. Bylo celkem 5 volebních stran.

5. Volby byly anonymní.

6. Při volbách byly 2 volební kabinky.

7. Při volbách probíhala kontrola.

8. Mohla se volit jen jedna strana.

9. V každé straně muselo být minimálně 5 lidí.

10. Po volbách proběhla prezentace o přehledu voleb."

 

Zprávy dalších voličů:

"Proběhly volby v Robousích. Ty volby na mě zapůsobily docela dobře. Byla slíbená sušenka a já jsem jí nedostal. Takže dávám osm bodů z deseti."

 

"Z mého pohledu se mi volby líbily. Krásně to bylo zorganizované, akorát to bylo narychlo. Akorát mi nedali sušenku, kterou mi slíbili, ale jinak se velmi těším na výlet."

 

"Školní volby na mě nepůsobily. Když se dá předvolební slib, tak se má plnit. Ta strana, která zvítězila, SPNŠ, mi slibovala sušenku. A co slibovali, to nesplnili. ..."

 

"Letošní volby byly jako opravdové. Každá strana měla vlastní jedinečné jméno a rozličné předvolební sliby. V den voleb se osmá třída přestavěla. Byly tam volební místnosti i stůl, u kterého se kontrolovala totožnost a dávaly volební lístky. Všude byl rozruch, protže volby probíhaly rychle a každý druhý neměl nějaký doklad totožnosti..."

 

 

 

 

—————

Zpět


Kontakt

ZŠ Bodláka a Pampelišky, o.p.s.

Ředitelství školy a 1. stupeň:
Veliš 40, 507 21 Veliš

2. stupeň:
Robousy 41, 506 01 Jičín


493 773 611, 605 960 279

------------------
více v sekci O NÁS / KONTAKTNaše škola je aktuálně zapojena v těchto projektech:

ADOPCE AFRICKÝCH DĚTÍ

https://www.centrumdialog.cz/adopce?dite=301128

 

 

MLADÍ LADÍ D-DUR

 

 

 

EXTRA TŘÍDA

www.nadacnifondtesco.cz

------------

ERASMUS+ II.

Spolupráce 7 škol z celé Evropy

 

-------------

ERASMUS+ III. TEJL

hudební projekt

------------------------

72 hodin

---------------

BADATELÉ

https://www.badatele.cz/

----------------------------

OBJEVY ČEKAJÍ NA TEBE

https://www.geolo gy.cz/svet-geologie/o-projektu

---------------------------

PILOTUJEME

učebnice pro matematiku podle

prof. Hejného

www.h-mat.cz

----------------
Projekt společnosti SCIO
------------------------------

ICT KOUČ


DRBÁRNA

VTIPY O NÁS (o škole)

POŠKOLA S BODLÁKEM

víceméně pravidelné setkávání nad vším, co se týká vzdělávání, výchovy, motivace...